پرسش و پاسخ

بیشترین کاربرد فیلتر شنی تحت فشار در کجا می باشد ؟

• استخرهاى شنا
• صنايع شيشه
• صنايع رنگ
• صنايع غذايى
• صنايع نساجى
• صنايع شيميايى
• صنايع كاغذ سازى
• صنايع فولاد و فلزات
• صنايع لاستيك و پلاستيك
• تصفيه خانه هاى آب و فاضلاب
• كليه سيستمهاى حرارتى و برودتى
• نيروگاهها، پتروشيمى و پالايشگاهها

[بالا]
ويژگى ها و مزيتهاى فيلترهاى شنى تحت فشار شرکت ایران فولاد در چیست ؟

ویژگیها :
• قابليت تحمل فشار تا 10بار
• مجهز به شيرهوا گيري و فشارسنج
• استفاده از 4 لايه سنگ سيليس دانه بندي شده در فيلترهاي شني
• قابل ارائه با سه نوع شير: دستي، نيمه اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس

مزیتها :
• راهبرى ساده
• سرعت بالا در تصفيه
• هزينه نگهدارى كم
• هزينه اوليه مقرون به صرفه
• نياز به فضاى كم در نصب و بهره بردارى

[بالا]
شن هاى فيلترهاى شنى پس از چند وقت بايد عوض شوند؟

کارشناسان بنابر كيفيت شن هاى مورد استفاده در فيلترهاى شنى زمانى بين 5 تا 10 سال را براى تعويض آن پيشنهاد مى دهند. در حاليكه ديده شده است كه گاها فيلترها بيش از 20 سال بدون تغيير شن به كار خود ادامه دادهاند اما كارايى كه بايد را ندارند. در ابتداى كار فيلترها، شن استفاده شده بسيار زبر مىباشد. اين زبرى آن چيزى است كه باعث مى شود شن و ماسه ذرات خاك در آب را فيلتر كند. از آنجايى كه زبرى اين شنها در گذر زمان كمتر مى شود، راندمان فيلتر كم مى شود و اين به اين معنى است كه سيستم شما بايد بيشتر كار كند تا همان بازده را داشته باشد. يافته ها نشان مى دهند كه بعد از 5 سال، ديگر شن ها نمىتوانند كثيفىها را به طور كامل پوشش دهند و آب در back wash، كاملا تميز نمى شود. در نتيجه چرخه فيلتراسيون كوتاه تر شده و نياز به back wash بيشتر مى شود. فيلترهاى شن و ماسه اى اتوماتيك بهترين گزينه براى استخرهاى شنا مى باشند زيرا سيستم back wash خودكار دارند. به اين معنى كه ميتوانند برنامه ريزى شوند كه چه زمانى شيرها معكوس شوند، پس شويى انجام شود و دوباره شيرها به حالت قبل باز گردند. اين فيلترها بدون نياز به اپراتور هستند اما هزينه ابتدايى بالاترى را دارند.

[بالا]
فيلترشنى چگونهbackwash مى شود؟

back wash يا همان پس شويى در فيلتر شنى به سادگى و از طريق برگشت جريان آب استخر صورت مى گيرد. بدين صورت كه با عبور بالعكس جريان از پايين به سمت بالاى فيلتر شنى، مواد زائدى كه در بين شن هاى فيلتر، گير كرده است به فاضلاب انتقال مى يابد. براى پس شويى بايدپمپ راخاموش كرد و شيِر فيلتر را در حالت”back wash“ قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن كرد. معمولا پس شويى در استخرها 2 تا 3 دقيقه به طول مى انجامد. پس از پايان back wash پمپ را خاموش كرد و شير را درحالت ”close“ قرار داد، سپس پمپ را 30 تا 60 ثانيه روشن كرد تا مطمئن شويد كه تمام آب كثيف در پس شويى به فاضلاب رفته و وارد استخر نمى گردد. پمپ را براى آخرين بار متوقف كرده و شير را در حالت ”Filter“ قرار مى دهيم. حال پمپ را روشنكرده وفيلتر دوباره به تصفيه كردن آب استخرمشغول مى شود. گيج فشار در ورودى و خروجى به اپراتور استخر مى فهماند كه مسير عبور آب در فيلتر در حال بسته شدن ميباشد. اگر گيج، فشار خيلى بيشترى را در ورودى نسبت به خروجى نشان دهد اپراتور متوجه مى شود كه آشغال زيادى در بين شن ها جمع شده. اين به معنى اين است كه هم اكنون زمان ”back wash“ فيلتر است. براى ”back wash“ اپراتور، شيرها را براى تغيير مسير آب تنظيم مى كند، لوله برگشت به استخر را مى بندد و لوله خروجى را باز ميكند كه آب وارد سيستم فاضلاب شود.

[بالا]
چرا فیلتر شنی تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر میباشد ؟

فيلترهاى شنى تحت فشار رايجترين نوع فيلتر مورد استفاده براى استخر ها مى باشد كه با ايجاد سرعت مناسب براى فيلتراسيون، تصفيه اى ايده آل را فراهم مى سازد. در هنگام تصفيه، آب كثيف استخر از لوله ورودى وارد فيلتر مى شود. فشار پمپ و نيروى جاذبه، آب را از درون شن به سمت پايين هدايت مى كند و شن و ماسه هاى ريز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر مى گيرند. در پايين فيلترهاى شنى نازل هايى با سوراخ هاى بسيار ريز وجود دارد كه اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل اين نازل ها عبور مى كند. در زير مخزن، آب تصفيه شده از لوله خروجى خارج مى شود. فيلترهاى شنى تحت فشار در اشكال، سايز و جنس هاى متفاوتى ساخته مى شوند كه رايج ترين آن ها فيلترهاى شنى عمودى با دو سر عدسى است. كه به قطر مشخص از ورق فولادي 37-ST )و يا گالوانيزه( به ضخامت اعلامى در ASME براى جداره و بدنه و همچنين ورق به ضخامت اعلامى در ASME، براي عدسى هاي فوقاني و تحتاني كه به روش DOUBLE-DISH ساخته شده كه پس از زنگ زدائي از داخل بادولايه پوشش اپوكسي وازخارج بايك لايه ضدزنگ ودولايه رنگ مخصوص رنگ آميزي مي گردد. در ضمن براى بالا بردن كيفيت فيلتراسيون و عمر فيلترهاى تحت فشار مى توان قبل از عمليات رنگزنى، فيلترها را از داخل، سند بلاست كرد. اين نوع از فيلترها مجهز به ديفيوزهاي گالوانيزه در قسمت فوقاني هستند كه آب را براى تصفيه بهتر بر روى بستر شنى روى فيلتر پخش مى كنند. همچنين در پايين اين فيلترها و زير آخرين لايه از سيليس درون آن، استرينرهاي (نازل هاى پلاستیکی و برنجی ) جهت جمع آوري و عبور آب قرار دارند. در بازار فيلترهايى كه از نازل هاى پلاستيكى استفاده مى كنند نيز وجود دارد كه اين نازل ها كيفيت پاينتری نسبت به نوع برنجى دارند و قيمت آن ها تا 100 برابر كمتر از نازل هاى برنجى مى باشد. يكى از اركان انتخاب فيلتر مناسب، داشتن نازل هاى برنجى است. درون فيلترهاى شنى چهار لايه مختلف از سيليس با ضريب يكنواختي 1/35، با دانه بندي زير از نوع سنگهاي مخصوص و درجه خلوص بالاى 95% بايد وجود. داشته باشد.
• سيليس نمره يك از قطر 0/5 ميلي متر تا 1/5 ميلي متر. • سيليس نمره دو از قطر 2 ميلى متر تا 3/5 ميلى متر. •سيليس نمره سه ازقطر4 ميلىمترتا8ميلىمتر. • سيليس نمره چهار از قطر 8 ميلى متر تا 12 ميلى متر.
كليه سيليسهاى ريخته شده درفيلترهاى شنى جمعًابه ارتفاع حدود يك متر خواهد رسيد كه اين عدد به ظرفيت فيلتر ربطى ندارد چون پس از آزمايشاتى كه روى فيلترهاى شنى انجام شده است اين موضوع به اثبات رسيده كه از يك ارتفاعى به بعد مواد بكار برده شده در فيلترها توانايى تصفيه بيشتر آب را ندارند و ماكزيمم ارتفاع 1,5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فيلتر و پخش كننده آب ارتفاع فيلترهاى شنى به 1,5 متر ميرسد.
شن هايى با دانه بندى ريزتر سطح بيشترى را فراهم مى كنند و درنتيجه بيشتر آلودگى آب را ميگيرند. اما به انرژى پمپاژ بيشترى براى انتقال سيال نياز دارند. در اكثر فيلترهاى شنى فشارى از رنج دانه هاى 0,2 تا 1,2 ميلى متر استفاده مى شود. ذرات بزرگتر از 100 ميكرومتر تمايل به بستن منافذ فيلتراسيون دارند كه دانه هاى بزرگتر ماسه مى توانند بر اين مشكل غلبه كنند. به همين دليل عمق بستر شن حدودا 0,6 تا 1,5 متر بسته به كاربرد مختلف مى باشد. طراحى فيلترهاى شن و ماسه نشان مى دهد كه بايد با حداكثر سرعت جريان 2 /10gpm كار كنند. با استفاده از توان مورد نياز و حداكثر دبى، مساحت لازم را مى توان محاسبه كرد. نكته نهايى طراحى اين است كه مطمئن باشيد مايع به درستى در بستر جريان دارد و هيچ مقدار از مايع توسط شن و ماسه از مسير جريان منحرف نمى شود. هنگامى كه شستشو انجام شد پس از مدتى كثيفى جمع شده در شن ها، اجازه عبور آب كمترى را مى دهد. اين در حالى است كه مواد زائد موجود در فيلتر بجاى مى مانند، كه بايد از آن خارج شوند. حال زمان back wash فيلتر است. وقتى فيلتر مقدار زيادى از خاك را انباشته مى كند فشار افت كرده و آب نمى تواند آزادانه از فيلتر خارج شود. back wash آب را به عقب مى فرستد تا از طريق فيلتر گرد و خاك به دام افتاده بيرون رود. پس از back wash، افزايش فشار برگشت به استخر كاملا مشخص است و اگر گيج فشار روى فيلتر نصب شده باشد، مشاهده مى شود كه فشار بيش از 0,5 bar بهبود مى يابد.

[بالا]
فیلتر شنی چیست ؟


فيلترهاى شنى مخازن تحت فشار يا اتمسفريكى هستند كه از فولاد
فايبر گلاس و يا بتن تشكيل شده اند و شامل بسترى از شن و ماسه خالص با شكل تقريبى استوانه اى، مربعى يا دايره اى اند. فيلترهاى شنى را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسيم بندى مى كنند كه رايج ترين آن در استخرها، فيلترهاى شنى تحت فشار است.
1. فيلترهاى شن و ماسه سريع )تحت فشار
( 2. فيلترهاى شن و ماسه سريع )گرانشى
( 3. فيلترهاى شن و ماسه بالا رونده
4. فيلترهاى شن و ماسه آرام

[بالا]
منبع کویل دار چیست ؟

منابع کویل ­دار متداول­ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آب، می‌باشد.

در منبع کویل دار ، آب گرم یا بخار تهیه شده توسط بویلر، داخل یک کویل حرارتی که معمولا از چند شاخه لوله رفت و برگشتی که از جنس مس می‌باشد گردش نموده و پس از تبادل حرارت با دیوار لوله های مسی از کویل خارج می‌گردد. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله مسی و در نهایت گرم شدن آب سرد خارج لوله که آنرا احاطه کرده است می‌شود.

جنس منبع کویل دار از ورق گالوانیزه می باشد اما در صورت استفاده از ورق سیاه (فشارهای بالاتر) داخل منابع را با پوشش اپوکسی می­ پوشانند. ضخامت ورق فولادی بکار رفته در منابع نیز بر حسب فشار کاری دستگاه، دمای کاری و ضریب خورندگی آب بر اساس استاندارد مخازن تحت فشار محاسبه می‌شود. این مخازن در دو نوع عمودی و افقی بر حسب محل نصب آنها بکار گرفته می‌شود.

برتری منابع کویل دار نسبت به دیگر دستگاههای تولید کننده آبگرم بهداشتی نظیر منابع دو جداره این است که فقط از یک بدنه استفاده شده و پس از بروز اشکالاتی مانند ترکیدگی و یا رسوب گرفتگی کاملا قابل تعمیر می‌باشند. ضمنا بخاطر وجود منبع اصلی انتقال حرارت (کویل) در داخل منبع، افت حرارتی آن بسیار کم می‌باشد.

[بالا]
منبع دوجداره چیست ؟

طرز کار منبع دوجداره: منبع دو جداره دارای دو منبع استوانه ای شکل است که استوانه بزرگتر استوانه کوچکتر را پوشش می دهد به این ترتیب که آب سرد وارد منبع داخلی شده و آب گرم از دیگ وارد جداره دو منبع می شود و در اطراف دیواره منبع آب گرم گردش می کند و باعث گرم شدن آب داخل منبع می شود و در واقع آب گرم وارد شده به جداره منبع ،به آب سرد،حرارت خود را منتقل می کند. تا سبب گرم شدن آب سرد منبع دو جداره بشود.
نکته مهم ایمنی در منبع دوجداره نصب شیر اطمینان و شیر هواگیری می باشد شیر اطمینان در مواقع بالا رفتن فشار بطور خوکار باز می شود و از انفجار منبع دو جداره جلوگیری می کند ،در موقع نصب منبع دوجداره حتما باید از شیر یکطرفه بر سر راه ورود آب سرد استفاده شود تا از برگشت به منبع دو جداره جلوگیری کند .
لوله کشی و نصب منبع دوجداره:
منبع دوجداره در داخل موتورخانه و بالاتر از دیگ روی پایه ای که معمولا از لوله ساخته می شود نصب می شود.
این پایه باید طوری ساخته شود که یا به خودی خود یا با اتصال و تکیه دادن به دیواره های اطراف بتوانند ثابت و محکم شود و از افتادن آن جلوگیری شود.
1)هر منبع دوجداره دارای یک مجرای ورود آب سرد در قسمت پایین است که از آب شهر ورودی به موتورخانه انشعاب می گیرد.برای این انشعاب یک عدد شیر یکطرفه و یک عدد شیر فلکه لازم است .
شیر یکطرفه از برگشت آب گرم منبع به مدار لوله کشی جلوگیری می کند و شیر فلکه برای قطع آب ورودی در مواقع ضروری است.
2) مجرای برگشت آب گرم جداره منبع به دیگ که در قسمت پایین منبع قرار دارد.
3)مجرای تخلیه: در قسمت پایین منبع دوجداره آب گرم یک عدد شیر سماوری نصب می شود.
4)مجرای ورود آب گرم به جدار منبع آب گرم که در قسمت بالای منبع قرار دارد و آب گرم ورودی از این مجرا پس از گردش در اطراف منبع دوجداره و انجام انتقال حرارتی از طریق مجرای برگشت آب گرم که در پایین منبع است به دیگ بر میگردد.
5)شیر اطمینان روی منبع دو جداره در قسمت بالا نصب می شود تا در مواقعی که درجه حرارت منبع بیش از حد مجاز بالا می رود بطور خودکار باز شود و از انفجار منبع جلوگیری کند.
6)مجرای خروج آب گرم رفت مصرفی که در بالای منبع دو جداره قرار دارد و آب گرم مصرفی را به داخل ساختمان هدایت می کند.
7)شیر هواگیری دستی یا خودکار که روی مجرای ورود آب گرم از دیگ به جداره منبع نصب می شود و عمل هواگیری را انجام می دهد.

[بالا]
شرکت ایران فولاد (منبع دوجداره . منبع کویل دار . منبع شوفاژ. مبدل حرارتی . فیلتر شنی .سختی گیر)
[تهران]
  • نوع فعالیت: تولید کننده، عمده فروش، خرده فروش، صادر کننده، خدمات
  • خدمات/محصولات : منبع دوجداره ، منبع کویل دار، منبع کویل دار افقی، مبدل حرارتی، انبساط باز و بسته ، مخزن شوفاژ، فیلتر شنی ، سختی گیر رزینی ، منبع شوفاژ، منبع کویل دار ایستاده ، منبع کوئل دار، منبع آبگرم شوفاژ، مخزن کویل دار، منبع دوکویل ، منبع کویل دار خوابیده، کویل مسی
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 021-76702141، 021-28422121، 0912-2796637
بروز رسانی 3 ماه قبل